Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą (ebook)

Nieoczywista opowieść o stolicy Szwecji z perspektywy mieszkanki będącej jednocześnie imigrantką. Autorka publikacji Katarzyna Tubylewicz ukończyła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat mieszka w Sztokholmie. Jest ambasadorką polskiej kultury w Szwecji.  Przez kilka lat pełniła nawet funkcję dyrektorki Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Tubylewicz jest również bardzo aktywna na polskim rynku literackim. To w dużej mierze dzięki jej tłumaczeniom Polska mogła poznać dzieła szwedzkiej autorki reportażu Majgull Axelsson.

Katarzyna Tubylewicz zabiera nas w bezkompromisową podróż po ,,swoim” Sztokholmie pokazując mocno zróżnicowany portret społeczny mieszkańców skandynawskiej metropolii. W wielu miejscach świadomie porzuca elitarne centrum i zaprasza nas na często marginalizowane przedmieścia. To właśnie dzięki tej perspektywie mamy szansę poznać i skonfrontować znaną nam z mediów ,,otwartość” obywateli Szwecji wobec różnych klas społecznych czy też coraz liczniejszej grupy imigrantów. Bardzo ważnym aspektem tej podróży są zdjęcia wykonane przez syna Tubylewicz, które w stanowią integralną część ebooka. Z niezwykłym wyczuciem oddają one klimat opisywanego w danej chwili miejsca.

Główną zaletą pozycji jest perspektywa dystansu, którą  przyjmuje podczas swojej wycieczki pisarka polskiego pochodzenia. Autorka pomimo miłości do Sztokholmu nie idealizuje za wszelką cenę miejsca w którym przyszło jej żyć. Jest wręcz przeciwnie, z dużą dozą obiektywizmu ocenia historię oraz liczne, często nietrafione rozwiązania architektoniczne mające wpływ na współczesną estetykę miasta. To właśnie dzięki jej subiektywnej opowieści, udaje się nam poznać Sztokholm jako miasto rozbite, pełne sprzeczności kulturowych. Najbardziej uderzająca wydaje się być tu jednak polityka, które stawia sobie za cel nieustanny rozwój ekonomiczny nawet za cenę utraty tożsamości lokalnej.

Publikacja stanowi nie tylko portret wspaniałej architektury miasta z wnikliwą analizą życia społecznego. Autorka nie zapomina także o klasycznym turyście, który pragnie jedynie zanurzyć się w atrakcyjnej przestrzeni kultury. Prowadzi go więc jak przyjaciela do miejsc najbliższych jej sercu bez których nie wyobraża sobie pełnego piękna Sztokholmu. Dodatkowym atutem ebooka jest możliwość wirtualnego zwiedzania wraz z Tubylewicz, która pod każdą opisaną atrakcją umieszcza link kierujący nas bezpośrednio na miejsce podróży.

Sztokholm zaprasza nas do siebie nie tylko ze względu na atrakcyjny krajobraz. Otwiera przed nami również możliwości realizowania swoich pasji. Znajdziemy tu więc ukłon w stronę czytelników, pragnących rozpocząć karierę w Sztokholmie. Motywacją do podjęcia tej odważnej decyzji może stać się rozmowa autorki z młodą imigrantką polskiego pochodzenia, Wiktorią Michałkiewicz. Kobieta opowiada jak dzięki ogromnej determinacji udało się jej przeniknąć do świata szwedzkiej kultury i podjąć posadę kuratorki w słynnym Muzeum Fotorafiska. 

Ebook stanowi niezwykle zwarty i przejrzysty kolaż miasta opisanego przez autorkę. Dostajemy tu także skrupulatny przewodnik o życiu przeciętnego mieszkańca. Pisarka stara się połączyć ze sobą wszelkie elementy codzienności od kariery zawodowej po naturalne dla każdego konsumenta strefy relaksu. To właśnie tym drugim autorka poświęca sporo uwagi. Podobnie jak wcześniej znajdziemy tu także linki promujące przykładowe atrakcje.

Julita Frączkiewicz

Napisz komentarz